Meme Kanserinde Meme Alınır Mı?

MEME KANSERINDE MEME ALINIR MI?

Kadınların en büyük düşmanı meme kanseri için uzmanlardan önemli uyarı ve tavsiyeler var. Meme kanseri tanısı konduğunda bazı doktorların memeyi alıp kanseri yok etmiş tavrı sergilemelerini eleştiren Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, “Böyle bir şey kesinlikle mümkün değil. Önemli olan memenin alınması değil, memedeki kanserin bir daha tekrarlamadan hastanın uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sağlanmasıdır" diyor.
En sık rastlanan kanser türlerinden biri meme kanseri. Meme kanseri tanısı konduğunda bazı doktorların memeyi alıp kanseri yok etmiş tavrı sergilemelerini eleştiriyor Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray.
Türkiye'deki meme kanseri vakalarının yüzde 70-80’inde memenin alınmasına gerek olmadığını, memede tek kitle varsa sadece bunun alınmasının yeterli olacağını vurgulayan Demiray, memenin kadınlar için önemli bir organ olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Günümüzdeki vakalarda yüzde 80 oranında memenin alınmasına gerek yok ama maalesef ilk müdahale olarak meme alınıp hastanın psikolojisi iyice bozulmakta. Şunu kesinlikle unutmamak lazım, eğer memedeki tümör büyükse ve bu nedenle alınması gerektiği belirtilirse dahi buna kesinlikle izin vermemek lazım. Çünkü ameliyat öncesi kemoterapi ile tümörü küçülterek memenin korunması mümkün. Ancak memenin alınması gereken durumlar da var. Eğer memedeki tümör çok ilerlemişse, memenin birden fazla yerinde tümör varsa ve ya ileride tümörü dönüşebilecek yaygın lezyona rastlanırsa memenizin alınması gerekir."

TOP